Solární zdroje

Fotovoltaický panel ušetří tisíce

Pokud se chcete začít chovat více ekologicky a netrápit přírodu a navíc ještě ušetřit nějaké peníze, určitě byste se mohli začít zajímat o obnovitelné zdroje. To jsou ty, které dostáváme od přírody zcela samozřejmě a samy se obnovují, tedy vodní energie, větrná energie nebo sluneční záření. Slunce můžete využívat nejvíce pokud si na střechu domu pořídíte fotovoltaický panel a díky němu budete přeměňovat paprsky na elektřinu.

Co fotovoltaický panel umí?

Na poměrně jednoduchém principu mění sluneční záření na jinou, pro nás lépe využitelnou energii. Skládá se z jednotlivých článků, které jsou obvykle tvořeny organickými nebo polovodičovými prvky. Díky stále se zvyšujícímu zájmu o obnovitelné zdroje v posledních letech se podařilo jejich výrobu značně zdokonalit. Česká republika tomuto rozvoji napomáhá i možností získat na pořízení solárních systémů dotace.Typy fotovoltaických panelů

  • Křemíkový solární panel: Křemík je nejčastěji využívaným polovodičovým materiálem v tomto odvětví. Vědci ale zkoušejí i jiné materiály, například selenidy mědi a india. Křemík přímo tvoří fotovoltaické články, kde se nachází v podobě plátků tenčích než 1 mm.
  • Organický solární panel: Zbrusu nová technologie na poli fotovoltaiky, kterou vynalezli univerzitní vědci v Izraeli. Pro přeměnu sluneční energie jsou využívány geneticky zkonstruované bílkoviny, které dokáží vytvořit elektrickou energii pomocí fotosyntézy.
  • Fotovoltaické fólie: Tyto tenkovrstvé solární články lze nanášet na poměrně velké plochy, přesto je jejich polovodičová vrstva tenká zhruba jeden mikrometr.

Je to jednoduché

Samozřejmě také závisí na potřebě a rozloze střechy, jestli si pořídíte fotovoltaický panel jen jeden nebo třeba dvacet. Pak bude možné čerpat mnohem více slunečního záření a vaše elektrárna tak vytvoří více elektřiny. Tu nemusíte používat jen na pohánění běžných spotřebičů nebo na svícení v domě, můžete využít i solární bojler a zpříjemnit si tak sluncem i chvíle ve vaně či sprše.