Solární zdroje

Je fotovoltaický panel opravdu ekologický?

Někomu se solární panely na střeše líbí, pro jiného je to jen nevzhledná věc kazící ráz krajiny. Ponecháme-li vzhled stranou, protože je velmi subjektivní, fotovoltaický panel je bezpochyby jednou z možností, jak zásobit svůj dům elektrickou energií. A že je energie získaná tímto způsobem ekologická a šetrná k přírodě, na to se zaměříme v následujících řádcích.

Co všechno fotovoltaický panel obnáší?

Fotovoltaický panel, někdy také označovaný jako solární panel, zajišťuje přeměnu energie získané ze slunečních paprsků na energii elektrickou. Skládá se z fotovoltaických článků. Tyto panely se obvykle umisťují na vyvýšená místa či místa, kde mohou nejlépe pohlcovat sluneční záření, tedy střechy domů, chat, chalup, přístřešků či garáží. Najdete je i na polích či u dálnic, kde může sluneční energie zásobovat světla veřejného osvětlení či kamerový systém. Pod pojmem fotovoltaická elektrárna se skrývá uskupení více solárních panelů na jednom místě.

Opravdu jsou tak ekologické?

Jak už bylo zmíněno, fotovoltaický panel má za úkol přeměnit energii získanou ze slunce, které řadíme mezi obnovitelné zdroje. Právě tato skupina energetických zdrojů zažívá v poslední době nebývalý rozkvět. Důvod je prostý, neobnovitelné zdroje se začínají vyčerpávat a reálně nám hrozí, že o ně v budoucnosti přijdeme. Oproti tomu zdroje obnovitelné nejsou v lidském měřítku vyčerpatelné. Navíc, nezatěžují naši planetu, tím pádem můžeme fotovoltaiku zařadit mezi jedny z nejvíce ekologických zdrojů energií.

Co jste možná nevěděli

  • Ekologická likvidace: Fotovoltaický panel není nesmrtelný, pravděpodobně jednou doslouží. Co ale s ním dále? Ekologicky smýšlející lidé se asi zaradují, protože jeho likvidace nenarušuje přírodu a navíc jsou z velké části recyklovatelné.
  • Podpora formou dotací: Ministestva České republiky spustila dotační program s názvem Nová zelená úsporám, díky kterému můžete dostat při pořízení fotovoltaických panelů nemalou finanční částku. Výše dotací se může pohybovat i v řádech sta tisíců, což není zrovna malá částka a v rodinném rozpočtu ji jistě zaznamenáte.