Solární zdroje

Ostrovní elektrárna - energie budoucnosti?

Pokud jste podobně jako ve filmu Na samotě u lesa zatoužili utéct od ruchu velkoměsta a pořídili jste si chatičku v horách, možná i vy řešíte, stejně jako Zdeněk Svěrák a Daniela Kolářová, co s energiemi. I v dnešní době může být problém zavést na některé místa přívod elektrické energie a zřídit odběr z klasické distribuční sítě. A právě pro tyto případy je zde ostrovní elektrárna.

Co je to ostrovní elektrárna?

Možná si někdo pod tímto spojením představí elektrárnu, která bez problémů funguje i na opuštěném ostrově. Nejste tak daleko od pravdy, ostrovní systémy jsou totiž zcela nezávislé a dokáží zásobovat objekt elektrickou energií zcela samy. Solární panel, který umístíte na střechu vaší chaty či chalupy, dokáže přeměnit sluneční paprsky na elektrickou energii, kterou můžete využívat standardním způsobem. Navíc už vás nebudou trápit výpadky proudu ani vysoké účty za energie.

Ostrovní elektrárna a její části

  • Fotovoltaické panely: Říká se, že solární elektrárna je celek, jehož srdce tvoří právě fotovoltaické panely, díky kterým může celý systém fungovat. Jejich počet závisí na množství energie, kterou plánujete spotřebovat.
  • Konstrukce: Aby byly panely dobře ukotvené a stabilní, neobejdete se bez kvalitní montážní konstrukce.
  • Akumulátor: Solární akumulátory jsou určeny k ukládání energie na dobu, kdy ji potřebujete, ale systém není schopný ji vyrobit v danou chvíli dostatečné množství. Oceníte je zejména v noci či zimních měsících. Fungují jako pomyslná zásobárna, ze které čerpáte, když to opravdu potřebujete.
  • Měnič: Někdy jej naleznete i pod pojmem střídač. Jeho úkolem je převádět generovaný stejnosměrný proud na střídavý, používaný v rozvodné síti. Plní i další funkce, například optimalizuje výnosy systému nebo upozorňuje na jakékoliv problémy a chyby.

Jen na chalupu? Omyl!

Fotovoltaiku nemusíte využívat jen na místech, kde není umožněn odběr z klasické distribuční sítě. Svůj účel dokáží splnit stejně dobře i ve velkoměstě, ať už se jedná o rodinný dům, kancelář, hotel či restauraci. Stále častěji se mluví o tom, že se solární elektrárna brzy stane zdrojem energií pro budoucí generace.