Solární zdroje

Solární elektrárna

Možnost rozsvítit si, dopřát si teplou vanu, umýt nádobí nebo třeba zapnout varnou konvici, to jsou pro nás v dnešní době zcela samozřejmé věci, které děláme automaticky a příliš nad nimi nepřemýšlíme. Prostě lupnete vypínačem a světlo svítí. Přesto mohou nastat situace, kdy to taková samozřejmost není. Výpadky proudu nebo návštěva chaty v horách. Ale to neznamená, že byste se měli elektrické energie vzdát. Solární elektrárna je jednou z možných alternativ, jak problém vyřešit.

Proč solární elektrárna?

Fotovoltaika je metoda, díky které dochází k přeměně slunečního záření na energii elektrickou. K tomuto procesu slouží solární neboli fotovoltaické panely, které se sestavují v celek, jemuž říkáme solární elektrárna. Máte chalupu, na které není možné čerpat energii z běžné distribuční sítě? Nebo jen toužíte po energetické nezávislosti? Tak právě v těchto případech je solární elektrárna vhodným řešením.

Co jste možná nevěděli

  • Dva typy: Existuje fotovoltaická elektrárna a solárně-termální elektrárna. Většina z nás se setkala s tou první, klasickou. U druhého typu dochází k soustředění slunečních paprsků z velké plochy do co nejmenší plochy absorbéru, kde se poté ohřívá teplonosná kapalina. Další část elektrárny již funguje totožně jako elektrárna tepelná.
  • Pomoc s počátečním vkladem: Počáteční investice nejsou malé, i když se člověku postupem času vrátí. Každý, komu se solární elektrárna zamlouvá a přemýšlí o její instalaci, může využít dotací od státu, které mohou náklady razantně snížit.

Morava – ráj pro solární panely

Fotovoltaické panely můžete samozřejmě umístit kdekoliv, přece jen ale záleží na slunečních podmínkách. A ty jsou nejlepší na jižní Moravě. Právě v této oblasti se setkáte s největší koncentrací panelů a hojným využíváním sluneční energie. 1330–1800 hodin ročně, taková je bilance v České republice. Samozřejmě, na světě jsou oblasti, kde se solárním elektrárnám daří lépe, protože intenzita slunečního svitu je vyšší, ale i u nás existují specializované firmy, které zařídí, že už nebudete muset odebírat energii ze sítě a vystačíte si s vlastními zdroji. Solární elektrárna je téma, které je živé a stále více lidí se o tento alternativní zdroj energie zajímá.