Solární zdroje

Hybridní elektrárna pro rodinné domy

Přemýšlíte nad tím, že za elektrickou energii platíte až příliš mnoho? Toužíte po energetické nezávislosti? V tom případě by vás mohla zajímat fotovoltaika, tedy získávání elektrické energie z obnovitelného zdroje – slunce. Získávání energie tímto způsobem je ekologické, šetrné k životnímu prostředí i vaší peněžence. Navíc můžete na pořízení solárních systémů získat nemalé dotace z programu Nová zelená úsporám.

Jak funguje solární elektrárna?

Solární systémy fungují na principu fotovoltaiky, což znamená, že používají pro výrobu elektrické energie sluneční paprsky. Ty dopadají na solární panel, který je umístěn na vyvýšeném místě, aby dokázal pojmout co nejvíce slunečního záření. Skládá se z polovodičových diod, které dokáží díky fotoelektrickému jevu vyrobit elektrickou energii, kterou potom můžete využívat běžným způsobem. V současné době je získávání energie z obnovitelných zdrojů velmi populární a žádané.


Co hybridní elektrárna dokáže?

Samotná hybridní elektrárna je od distribuční sítě oddělena galvanickým článkem. Elektrická energie musí být sice spotřebována na místě, takže není možné tento systém použít k výdělku z prodeje elektrické energie, ale zároveň nepotřebujete ani povolení od Energetického regulačního úřadu. Elektřina, kterou byste případně čerpali z distribuční sítě zde slouží jako záložní zdroj pro případy, kdy není fotovoltaická elektrárna schopna vyrobit požadované množství energie. To se může stát například v zimních měsících nebo ve chvíli, kdy se doma sejde celá rodina a spotřeba energie je opravdu vysoká.

Z čeho se hybridní elektrárna skládá?

  • Fotovoltaické panely: Tyto panely jsou umístěny obvykle na střeše domu, ale je možné instalovat je i na pergoly či jiná vyvýšená místa. Jejich větší počet je označován jako fotovoltaická elektrárna.
  • Akumulátory: Ze solárních akumulátorů se energie čerpá nejčastěji v noci, kdy Slunce nesvítí na fotovoltaické panely.
  • Střídač: Hybridní elektrárna na rozdíl od klasické ostrovní elektrárny obsahuje ještě hybridní měnič napětí, neboli střídač. Právě ten umožňuje čerpání elektrické energie z distribuční sítě.