Solární zdroje

Jak fotovoltaický panel ovlivňuje náš život?

Fotovoltaika je pojem, který dobývá svět. Jedná se o technologii určenou pro přímou přeměnu slunečního záření na elektrickou energii. A protože slunce řadíme mezi obnovitelné zdroje, které nejsou v lidském měřítku vyčerpatelné, pravděpodobně o fotovoltaice ještě hodně uslyšíme. Kdo ví, možná je to energie budoucnosti.

Fotovoltaický panel tvoří srdce celého systému

Abychom mohli vyrobit elektrickou energii ze slunce, potřebujeme k tomu jednu věc, a tou je fotovoltaický panel. Ten tvoří jakési pomyslné srdce celého systému a bez něj by tato přeměna nebyla možná. Skládá se z milionu malých částí – solárních článků. Solární panel se obvykle umístí tam, kde může absorbovat co největší množství slunečního záření. U rodinných domů a chalup jsou to tedy obvykle střechy. S panely se setkáme ale i u dálnic, ve městech či na polích.


Proč je fotovoltaika považována za trvale udržitelnou technologii?

  • Obnovitelný zdroj: Slunce představuje na naší planetě nejdostupnější obnovitelný zdroj energie. Pro zajímavost, množství slunečního záření, které dopadá na povrch, je až 4000krát větší, než je veškerá spotřeba elektrické energie celého lidstva. A i když zatím neumíme vyrobit solární panely, které by dokázaly pohltit všechnu energii, věda jde v tomto směru neustále kupředu.
  • Návratnost: Fotovoltaický panel se může pochlubit nejen vysokou návratností, která se v České republice pohybuje něco okolo dvou let, ale zároveň i vysokou životností, která přesahuje třicet let.

Jsou tady i dotace

Nákup solárních systémů a samotná fotovoltaická elektrárna nejsou zrovna malou investicí. Protože se ale jedná o ekologický zdroj energie, v České republice je nyní možnost získat na jeho pořízení nemalé dotace. Jedná se o Novou zelenou úsporám, díky které můžete své náklady snížit až o 100 000 Kč. A to už není zrovna zanedbatelná částka. Obdobné dotace najdete i na výměnu nefunkčních topných těles za nové a ekologičtější. Tyto dotace se nazývají kotlíkové.