Solární zdroje

Solární panel má různá využití

Výhody solárních panelů určitě většina z vás zná. Fotovoltaika čerpá energii ze slunečního záření, takže je jedním z nevyčerpatelných zdrojů energie a je obnovitelná. Nezatěžuje životní prostředí a je levnou variantou, jak mít přístup k elektřině. Po počátečních nákladech bude totiž vaše energie zcela zdarma. Solární systém lze však využít hned k několika činnostem. Můžete k němu připojit například solární bojler či tepelné čerpadlo.

Na co lze tedy solární panel využít?s

  • Ohřevu teplé vody
  • Vytápění domů
  • Ohřev vody ve venkovních i vnitřních bazénech

Solární panel nejen na domy

Zajímavostí je, že díky jednoduchosti manipulace a žádné potřeby být připojeni k distribuční síti, vám solární panel může posloužit jako zdroj energie i na obytných domech či karavanech, chatách a místech, kde žádná přípojka k distribuční síti není.

Kolektory se nejčastěji umisťují na jižní nebo mírně západní stranu, kde využívají energii zapadajícího slunce. Nejvíce energie přijmou solární kolektory umístěné kolmo ke směru záření. Úhel nastavení se proto mění po čas ročních období. V létě je úhel nastavení 30 stupňů, v zimě 60 stupňů. Pokud panel slouží k celoročnímu provozu nastavení úhlu je 45 stupňů.

Podle čeho vybírat?

Při výběru se posuzuje hlavně energetická účinnost. Dalšími kritérii je cena, uživatelský komfort, a životnost, která se pohybuje většinou kolem 20–25 let. Toto však neznamená, že by solární panel po těchto letech přestal pracovat. Kolektor bude fungovat dál, pouze se bude následně snižovat jeho účinnost. Bez problému vám však potom poslouží ještě několik let.

Zavolejte si odborníky

Instalace systému je však zásah do objektu, proto je potřeba si vyžádat povolení a celý projekt schvaluje stavební úřad. Návrh i montáž je tak dobré nechat na odborné firmě, která ví, co a jak a odvede svou práci nejlíp, jak umí.